Další
Menu

Výběr velikosti ložního povlečení

Ložní prádlo je základem každé postele a nejen, že má vliv na interiérový design, ale také ovlivňuje kvalitu našeho spánku. Materiál musí být příjemný na dotek, měl by být prodyšný a savý a v zimě nás zahřát a v létě ochladit. S komfortem spaní souvisí také správná velikost ložního povlečení. Jaké existují rozměry a jak si správně vybrat?

Správná velikost je důležitá

Spousta u nás výběr správných rozměrů podceňuje, což je chyba. Správný rozměr přispívá ke kvalitě vašeho spánku a odpočinku a zároveň z ekonomického hlediska, budete prát jen hmotnost prádla, která je nutná.

Při výběru rozměrů myslete také na to, že ložní prádlo, zvláště méně kvalitní materiály, mohou po vyprání srazit. U kvalitního prádla je to kolem 5 %, levné ložní prádlo se může srazit až o 12 % a více.

Standardní velikost

Sortiment s ložním prádlem, prostěradly a povlaky na polštáře je opravdu bohatý a vy tak můžete vybírat podle materiálu, barevného provedení, vzorů i motivů, můžete si vybrat typ zapínání, jestli klasické knoflíky nebo spíše zip nebo hotelové zapínání - kapsu.

Tuzemští výrobci ložního povlečení nabízejí nejčastěji rozměr povlaku na přikrývku 200 x 140 cm, nebo prodlouženou verzi 220 x 140 cm. Povlaky na polštáře pak mají rozměry 70 x 90 cm a prostěradla 250 x 150 cm. Tyto rozměry jsou zavedené, ale kvůli široké nabídce přikrývek, polštářů a matrací není pravidlem, že vždy musejí sedět.

Pokud jste si koupili nové přikrývky nebo polštáře, vybírejte ložní prádlo až poté, co je vyperete. Některé materiál mají tendence se zmenšit nebo zvětšit. Změřte si je tak a podle vašich rozměrů pak vybírejte vhodné ložní prádlo.

Zdroj: http://www.bonatex.cz/tabulky-velikosti/infobox/

Myslete na rezervu

České přikrývky se nejčastěji prodávají v rozměrech 190 x 135 cm (před vypráním - i u přikrývek se jejich rozměry o pár % mohou zmenšit). Takže přikrývka bývá po vyprání velká 185 x 128 cm. Vybírejte tak prádlo o velikosti 200 x 140, které se po vyprání menší na 190 133 cm. Povlečení má tak 5 cm volnosti, což je přiměřené a v pořádku.

Pravidlo tak zní, vždy myslete na srážlivost jak povlečení, tak přikrývky a povlaku na polštář.

Co s prostěradlem?

Výrobci prostěradel reagují na velké množství rozměrů matrací, a tak se prostěradla vyrábějí v nejrůznějších rozměrech. Můžete tak vybírat ze šířky od 70 do 100 cm a délky od 185 do 205 cm. U prostěradla je také důležité řešit jeho výšku, ta bývá od 10 do 25 cm.

Jiné rozměry samozřejmě platí pro dvojpostele. Jejich rozměry se pohybují od 140 do 200 centimetrů. Jak vypočítat správný rozměr prostěradla?

  • délka prostěradla = délka matrace + 2x výška matrace + 2x 10 cm založení

K výsledku pak ještě připočtěte pár procent navíc, to kvůli srážlivosti materiálu. Podobně se vypočítá také šířka prostěradla.

Pro inspiraci

Ložní povlečení bavlněné tráva (LS171)

Bavlněné povlečení s bílým podkladem vkusně kombinuje motiv...

za 495 Kč/ks (vč. DPH)

Ložní povlečení bavlněné černá krajka (LS210)

Bavlněné povlečení přináší nevšední motiv krajky a květin....

za 495 Kč/ks (vč. DPH)

Ložní povlečení krepové green (LS209)

Přírodní motiv v atraktivním barevném provedení, které kombinuje...

za 684 Kč/ks (vč. DPH)

Byla pro Vás tato informace užitečná?

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.